Рецепти лехо

Лечо , националното Унгарско јадење, така што беше на вкусот на сопствениците на различни земји и региони, кои практично станаа една од главните подготовки за зимата. Рецептите беа предадени од генерација на генерација, домаќините ги направија промените во подготовката на лехото, и како резултат на тоа до денес има многу различни рецепти за ова едноставно и вкусно јадење. Традиционалниот рецепт на унгарскиот лехо вклучува масти, пржени во свинско маснотии. Рецептот на бугарскиот лехо изненадува со минимализмот - вкусен гарнир подготвен исклучиво од домати и сладок пипер. Домашен лехо на руските домаќинки е поразновиден, може да вклучува и производи како што се моркови, кромид, модри патлиџани, краставици или тиквички. Рецептите на бисквитот лехо за зимата се лесни за подготовка и имаат многу опции. Практично секоја домаќинка има свој посебен рецепт за готвење лехо, кои со задоволство ги споделуваат со сите љубители на ова јадење.

За љубителите на зачинета кујна - рецепт лехо со жешка пиперка

Земете 4 домати, 4 парчиња лута пиперка, 10 парчиња сладок пипер, 2 средни кромид, зеленчук и црн пипер. Бибер и кромид се сечат на тенки ленти. Остра бибер смачкана и го става зеленчукот во длабок тава. Наполнете го зеленчукот со 100 гр вода и чорба за 10 минути. Ние додаваме домати, исечете парчиња, сол, бибер и зелена боја. Промешајте и чорбајте. Половина час подоцна садот може да се сервира на масата. Ова lecho е добар прибор за пржени колбаси, месо, тестенини.

Зачувување на лехо

Рецептот е лехо со моркови

Земете 1 кг моркови:

Измешајте путер, оцет и доматно пиле во тенџере и додадете сол и шеќер. Доведете се до вриење. Во врела маринада, додајте ситно рендано моркови и сецкани слатки пиперки. Готви за 8 минути, ставете топло lecho во лименки и се тркалаат.

Рецепт лехо со доматна паста

Ова е многу едноставен и брз начин за подготовка на лехо. За 2 кг бибер ќе ви требаат:

Разредете тестенини со еднаква количина на вода, додадете сол и шеќер. Како резултат на течноста се доведува до вриење. Додадете сецкани пиперки. Се вари 20 минути, истурете во лименки и се тркалаат. Банките треба да се превртат наопаку и да се заокружат еден ден.

Многу домаќинки се интересираат како да готват лечо со ориз. Ќе ви требаат:

Подгответе го зеленчукот: исечете ги пиперките, решетките на рендан морков, вртете ги доматите во мелење за месо. Измешајте ориз, зеленчук, путер, сол и шеќер во тенџере. Донесете до вриење и варете 50 минути. На крајот, додадете го оцет и се тркалаат во тегли.

Како да се готви лехо со грав за зима?

На 1/2 килограми житарки треба:

Грашок претходно натопен за ноќ. Се вари до меко, малку солено. Од доматот правиме сок од домати и го доведуваме до вриење. Додадете ја сечканата пиперка и вриејте четвртина час. Ние ставивме путер, сол, шеќер и грав во лехо. Се вариме 10 минути и додадеме оцет. Ние готвиме за 5 минути и се тркалаат.

Рецепт Лехо на пиперка

За 3 кг слатка бугарска бибер, земете:

Измешајте го путерот, шеќерот, солта, оцет и доматите што се поместуваат во мелницата за месо. Донеси до вриење и додадете пиперка, исечете ги прстените. Се вариме 15 минути, мешајќи, на тивок оган. Ние се тркаламе во лименки.

Подготовка на лехо од модар патлиџан

Вкусното и невообичаено лехо за зимата е совршено за празнична маса.

За 4 кг модар патлиџан, подгответе ги следните состојки:

Модар патлиџан се мие и исецка во коцки. Моркови мора да се нанесуваат на ренде, сечкаат кромид и бибер во половина прстени, исечете го лукот, и вртете ги доматите во мелница за месо. Ставете го зеленчукот во тенџере со емајл. Додадете ги остатокот од состојките. Доведете се до вриење. На средна температура, се вари околу еден час. Се шири во тегли и се тркалаат.

Рецепт лехо од тиквички

На 3 килограми тиквички ќе им требаат:

Слатка и горчлива пиперка со лук, движете се во мелница за месо. Измешајте со сок од доматен сок, шеќери и оцет и варете 10 минути. Додај тиквички, ситно. Гответе 20 минути. Топла лечо пополнете тегли и се тркалаат.

Како да се направи lecho на краставици?

За ваков оригинален празен лек за зимата, ќе ви требаат:

Домати и пиперки дојдете во мелницата за месо, додадете ги остатокот од состојките, освен краставици. Гответе 15 минути и додадете краставица, исечете ги прстените. Гответе 10 минути. Додај сецкан лук и се тркалаат во тегли.

Лесен рецепт за зима

1 кг доматно пире разредено во еднаква количина на вода, додадете 1 кг сечкана пиперка, 1 лажица сол и 2-3 лажици шеќер. Се вари 10 минути. Се шири во литарска тегла, стерилизира половина час и се тркалаат.

Како да се готви лечо на пиперка без оцет?

Земеме 2,5 кг слатка пиперка:

Бибер и домати се исечени. Кромид ситно уништен. Распредели го зеленчукот во тенџере со емајл. Додадете 3 лажици вода, сол, можете да додадете црн пипер. 10 минути чорба под капакот. Ние се преливаме во литарски тегли на таков начин што сосот е покриен со зеленчук. Ставиме тегли во врела вода за 3/4 часа, се тркалаат.

И тука е уште еден рецепт за лехо за зимата без оцет

Сечи бибер во ленти и 1,5 кг домати. Додадете смачкан лук и варете 10 минути. Исечете ги останатите домати и додадете со сол и шеќер. Уште 10 минути се готви и се тркалаат.

Како заклучок, традиционалниот руски рецепт е лехо за зимата

Во доматите се прелистува во мелница за месо, додадете сол и шеќер. 15 минути се вари и додадете рендан морков и оцет. Се вари уште 15 минути и додадете исечен кромид и пиперки. Се вариме 30 минути. Истурете во лименки и се тркалаат.

Постојат многу начини за подготовка на лехо. Не плашете се да експериментирате и дефинитивно ќе имате свој рецепт за ова вкусно јадење.